Back to Top
| Hub interfaces | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Ports quantity | 4 |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Plug and Play |
| Product colour | White |
| LED indicators | Y |
| Certification | CE, FCC |
| USB powered |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Width | 80 mm (3.12 ") |
| Depth | 37 mm (1.44 ") |
| Height | 13 mm (0.51 ") |
| Weight | 35 g (0.08 lbs) |
| Connection to PC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.