Back to Top
| Hub interfaces | USB 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Host interface | USB 2.0 |
| Ports quantity | 4 |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Hot-swap | |
| Plug and Play |
| Product colour | Black, Silver |
| Cable colour | Black |
| Material | Plastic |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Power source type | USB |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Width | 27 mm (1.05 ") |
| Depth | 82 mm (3.2 ") |
| Height | 15 mm (0.59 ") |
| Weight | 33 g (0.07 lbs) |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 105 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
