DisplayPort Extension Cable with Latch, 4K x 2K (3840 x 2160) @ 60 Hz, HDCP 2.2 (M/F), 4.57 m
To ensure a continuous audio/video signal, the latching male end prevents the cable from coming loose or getting accidentally disconnected. This 4.57 m cable supports UHD video resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) at 60 Hz, allowing you to stream digital video and audio from a DisplayPort computer to a monitor or television with a DisplayPort input.
Premium foil and braid shielding delivers reliable, error-free signal quality and protection from EMI/RFI interference. Molded nickel-plated connectors with corrosion-resistant gold-plated contacts provide maximum conductivity and minimize data loss. Integral strain relief with ridges on each end gives the cable extra flexibility, reduces stress, and helps the cable and connectors move freely without cracking.
| Cable length | 4.6 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Female connector |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Latching connectors | |
| Product colour | Black |
| Magnetically shielded | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| HDCP | |
| Plug and Play | |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.