Back to Top
| Type | Portable flat panel floor stand |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Minimum screen size compatibility | 17 " |
| Maximum screen size compatibility | 32 " |
| Suitable for | Computer monitor |
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Tilt adjustment | |
| Height adjustment | |
| Tilt angle range | -30 - 30 \u00b0 |
| Adjustable shelves | |
| Included number of shelves | 2 |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Cord management | |
| Wheels | |
| Base type | H-shaped |
| Lockable wheels |
| Width | 652.8 mm (25.46 ") |
| Depth | 533.4 mm (20.8 ") |
| Height | 1781 mm (69.46 ") |
| Weight | 10300 g (22.71 lbs) |
| Package width | 525.8 mm |
| Package depth | 170.2 mm |
| Package height | 1079.5 mm |
| Package weight | 13380 g |
| Manual | |
| Mounting kit |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.