Back to Top
| Cable length | 0.2 m |
| USB version | 3.1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Female connector |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Product colour | Black |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 30/24 |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Country of origin | China |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Output current (max) | 3 A |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 20 g |
| Package type | Polybag |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.