Back to Top
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | Black |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Input current (max) | 5 A |
| Input voltage | 20 V |
| Cable diameter | 5.2 mm |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 241.3 mm |
| Package height | 12.7 mm |
| Package weight | 60 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Polybag |
| -10 - 60 | |
| -20 - 70 | |
| Y | |
| CE, REACH, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.