Back to Top
| Sustainability certificates | CE, REACH, RoHS |
| Sustainability compliance |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | Black |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Input voltage | 20 V |
| Input current (max) | 3 A |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| Package weight | 90 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Polybag |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.