Back to Top
| Optical sensor resolution (W x H) | 640 x 480 pixels |
| Scanner type | 1D/2D |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 128, Code 32, Code 39, Code 93, EAN-13, EAN-8, GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, GS1 Databar Limited, Interleaved 2 of 5, Matrix 2 of 5, UPC-A |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, MicroPDF417, PDF417, QR Code |
| Sensor type | CMOS |
| Pitch reading angle | -60 - 60 ° |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | USB |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, BSMI, VCCI |
| Power source type | USB |
| Width | 70 mm (2.73 ") |
| Depth | 95 mm (3.71 ") |
| Height | 160 mm (6.24 ") |
| Weight | 245 g (0.54 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.