Back to Top
| Scanner type | 1D |
| Sensor type | Laser |
| Pitch reading angle | -60 - 60 ° |
| Decoding standards | 1D, GS1 |
| Tilt angle range | -30 - 30 ° |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 75000 lx |
| Interface | USB, RS232 |
| International Protection (IP) code | IP41 |
| Product colour | Black |
| Input voltage | 5 V |
| Power consumption | 140 mA |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight | 133 g (0.29 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 168 x 60 x 74 mm |
| Shock proof |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.