Back to Top
For practicality of the user, T6’s chassis is made of high strength steel sheet and is excellent in high pressure and heat.
The black painting with powder coating applied throughout the chassis is highly corrosion resistant and practical.
Designed to optimize cooling performance, mesh design is integrated into T6 along with 120mm rear fan to differentiate from its competition.
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | Plastic, Steel |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, Micro ATX, Mini-ITX |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 6 |
| Side window | |
| Illumination | |
| Tempered glass panel(s) | |
| Maximum CPU cooler height | 165 mm |
| Maximum graphics card length | 280 mm |
| Maximum PSU length | 160 mm |
| Power supply included |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Maximum front fans | 2 |
| Front fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum side fans | 1 |
| Side fans diameters supported | 120 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Reset button | |
| On/off button |
| Width | 200 mm (7.8 ") |
| Depth | 377 mm (14.7 ") |
| Height | 430 mm (16.77 ") |
| Weight | 2820 g (6.22 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.