Back to Top
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | SPCC |
| Number of 5.25" bays | 2 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, Micro ATX, Mini-ITX |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Suitable for | Gaming |
| Maximum CPU cooler height | 160 mm |
| Maximum graphics card length | 400 mm |
| Maximum PSU length | 170 mm |
| Power supply included |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Maximum front fans | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum side fans | 1 |
| Side fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum top fans | 2 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Front radiator fan sizes supported | 280,360 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Reset button | |
| On/off button |
| Width | 190 mm (7.41 ") |
| Depth | 470 mm (18.33 ") |
| Height | 410 mm (15.99 ") |
| Weight | 5000 g (11.02 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
