Back to Top
| Form factor | Midi-Tower |
| Type | PC |
| Material | SPCC |
| Number of 5.25" bays | 3 |
| Number of 3.5" bays | 3 |
| Supported motherboard form factors | ATX, Micro-ATX |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 3 |
| Number of internal 3.5" bays | 3 |
| Side window | |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 155 mm |
| Maximum graphics card length | 315 mm |
| Power supply included |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Maximum front fans | 2 |
| Front fans diameters supported | 120 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Fan speed | 1000 RPM |
| Supported hard disk drive sizes | 3.5 " |
| Width | 209 mm (8.15 ") |
| Depth | 480 mm (18.72 ") |
| Height | 429 mm (16.73 ") |
| Weight | 4200 g (9.26 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
