Back to Top
| Print technology | Thermal transfer |
| Maximum resolution | 600 x 600 DPI |
| Vertical printing | |
| Rotated printing | |
| Standard printer languages | ZPL, ZPL II |
| Maximum printing width | 104 mm |
| Display | LCD |
| Display resolution | 320 x 240 pixels |
| Display diagonal | 3.5 " |
| Colour display |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 4.0 |
| RS-232 ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 2048 MB |
| Maximum roll diameter | 203 mm |
| Media thickness | 0.058 - 0.25 mm |
| Core diameter | 76 mm |
| Built-in barcodes | 1D,2D, AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 49, Code 93, Data Matrix, EAN13, EAN8, Industrial 2/5, Interleaved 2/5, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, QR Code, TLC39, UPC-A, UPC-E |
| Number of fonts | 16 |
| Ribbon width | 110 mm |
| Ribbon length | 450 m |
| Built-in processor | |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Plug and Play |
| Product colour | Black, Grey |
| Navigation key | |
| Housing material | Metal |
| AC input voltage | 90 - 265 V |
| AC input frequency | 47 - 63 Hz |
| Energy Star certified |
| Width | 268.2 mm (10.46 ") |
| Depth | 505 mm (19.7 ") |
| Height | 395.68 mm (15.43 ") |
| Weight | 22700 g (50.04 lbs) |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 85 % |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.