Back to Top
| Print technology | Direct thermal / thermal transfer |
| Colour | |
| Maximum resolution | 609 x 609 DPI |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Maximum printing width | 104 mm |
| Maximum print length | 1.5 m |
| Display | LCD |
| Backlight display | |
| Display diagonal | 3.5 " |
| RS-232 ports | 1 |
| Parallel ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Bluetooth | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Built-in barcodes | 1D,2D, AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, GS1-128, Industrial 2/5, Interleaved 2/5, Matrix 2/5, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Ribbon width | 128 mm |
| Ribbon length | 600 m |
| Built-in processor |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Status |
| Certification | IEC 60950, CE Marking, EN 60950-1, EN 55022 Class A, EN 55024, R&TTE, NEMKOGS, cMETus, UL60950-1/CSA C22.2 No. 60950-1, FCC 15 (SUB B, C), ICES-003, NMB- 003, BIS, C-Tick, RCM, CCC, SRRC, KC, S-Mark (Arg), SIRIM, IDA, PTQC, NBTC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width | 271 mm (10.57 ") |
| Depth | 457 mm (17.82 ") |
| Height | 321 mm (12.52 ") |
| Weight | 15100 g (33.29 lbs) |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 30 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Y | |
| ENERGY STAR |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.