Back to Top
| Type | Network repeater |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6 |
| Chipset | Realtek RTL8367, Microsemi PD69101 |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Auto-negotiation | |
| Flow control support | |
| Mean time between failures (MTBF) | 551848 h |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 2 |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| LED indicators | Y |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Power consumption (typical) | 2.7 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 60 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Width | 81.5 mm (3.18 ") |
| Depth | 104 mm (4.06 ") |
| Height | 32 mm (1.25 ") |
| Weight | 148 g (0.33 lbs) |
| Quick start guide |
| Package width | 211 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 400 g |
| Master carton width | 355 mm |
| Master carton length | 345 mm |
| Master carton height | 225 mm |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
| CSMA/CD |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
