Back to Top
| Type | Network transmitter |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Data transfer rate | 2000 Mbit/s |
| Auto MDIX IEEE | |
| Full duplex | |
| Duplex system | Full |
| Auto-negotiation | |
| Plug and Play | |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 4 |
| DC-in jack |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| LED indicators | PoE, Power |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Power consumption (max) | 120 W |
| Output voltage | 52 V |
| Output current | 2.31 A |
| Plug type | Type M |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 70 mm (2.73 ") |
| Depth | 94 mm (3.67 ") |
| Height | 26 mm (1.01 ") |
| Weight | 204 g (0.45 lbs) |
| AC adapter included | |
| Cables included | AC |
| Manual |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 255 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 1500 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
