Back to Top
| Type | Network transmitter |
| Maximum transfer distance | 800 m |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Duplex system | Full, Half |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Product colour | Blue |
| LED indicators | Y |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE FCC |
| Power consumption (max) | 70 W |
| Power consumption (transmitter) (max) | 1.3 W |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Width | 40 mm (1.56 ") |
| Depth | 105 mm (4.1 ") |
| Height | 22 mm (0.86 ") |
| Weight | 45 g (0.1 lbs) |
| Manual | |
| Quick start guide |
| Package width | 55 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 70 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.