Back to Top
| Type | Network repeater |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Data transfer rate | 2000 Mbit/s |
| Jumbo frames support | |
| Full duplex | |
| Auto-negotiation | |
| Auto MDIX IEEE | |
| Duplex system | Full, Half |
| Plug and Play | |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 2 |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| LED indicators | Activity, Link, PoE |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Power consumption (max) | 3.2 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 69 mm (2.69 ") |
| Depth | 94 mm (3.67 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Weight | 188 g (0.41 lbs) |
| Manual |
| Package width | 134 mm |
| Package depth | 203 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package weight | 339 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
