Back to Top
| Data transfer rate (max) | 100 Mbit/s |
| Converter input interface | 10Base-T,100Base-TX |
| Converter output interface | 100Base-FX |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 16000 |
| Duplex system | Full |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SFP |
| Fiber mode structure | Multi-mode, Single-mode |
| Mean time between failures (MTBF) | 500000 h |
| Internal | |
| DIN rail mounting | |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Housing material | Aluminium |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Input voltage | 12 - 56 V |
| Power consumption (typical) | 1.92 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Plug type | Type N |
| Width | 36 mm (1.4 ") |
| Depth | 59 mm (2.3 ") |
| Height | 50 mm (1.95 ") |
| Weight | 81.4 g (0.18 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 200 g |
| User guide |
| Master carton width | 355 mm |
| Master carton length | 345 mm |
| Master carton height | 225 mm |
| Quantity per master carton | 20 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
