Back to Top
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3aq, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Copper ethernet cabling technology | 2.5GBASE-T,10GBASE-T,1000BASE-T |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Auto-negotiation | |
| Duplex system | Full, Half |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Fiber mode structure | Multi-mode, Single-mode |
| Internal | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Activity, Link, Power |
| Power consumption (max) | 4.12 W |
| Width | 94.5 mm (3.69 ") |
| Depth | 73 mm (2.85 ") |
| Height | 27 mm (1.05 ") |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| AC adapter included | |
| Manual |
| RoHS, UL |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.