Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Duplex system | Full, Half |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e, Cat6, Cat6a |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SFP |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 1 |
| DC-in jack |
| Fiber mode structure | Multi-mode, Single-mode |
| Internal | |
| LED indicators | Link, PoE, Power, Speed, Status |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 1.5 A |
| Output voltage | 48 V |
| Output current | 1.25 A |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| External power adapter |
| Weight | 200 g (0.44 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| AC adapter included | |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.