Back to Top
| Bluetooth Low Energy (BLE) |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth + USB Type-A |
| Purpose | Office |
| Buttons quantity | 2 |
| Movement detection technology | 6DoF |
| Programmable mouse buttons | |
| Number of programmable buttons | 2 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Product colour | Black, Blue, Silver |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Cable length | 1.5 m |
| Power source | Batteries/Cable |
| Charging port type | USB Type-C |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Service life of battery | 1 month(s) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Sustainability compliance |
| Width | 78 mm (3.04 ") |
| Depth | 78 mm (3.04 ") |
| Height | 53 mm (2.07 ") |
| Receiver included | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pouch |
| USB port | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Weight | 450 g (0.99 lbs) |
| BSMI, CE, China RoHS, EAC, Federal Communications Commission (FCC), KC, MIC, NCC, RCM, RoHS, UKCA, WEEE |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.