Back to Top
| Mouse tracking speed | 400 ips |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth + USB Type-A |
| Purpose | Gaming |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 9 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 18000 DPI |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Scrolling directions | Vertical |
| Button functions | DPI switch |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Customizable movement resolution | |
| Response time | 1 ms |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Illumination | |
| Illumination colour | Multi |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Ergonomic design | |
| Buttons durability (million clicks) | 80 |
| Power source | Batteries |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 62.8 mm (2.45 ") |
| Depth | 128.8 mm (5.02 ") |
| Height | 26.7 mm (1.04 ") |
| Receiver included | |
| Quantity | 1 |
| Weight | 74 g (0.16 lbs) |
| Polling rate | 1000 Hz |
| USB Type-C | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.