Back to Top
| Mouse tracking speed | 400 ips |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Purpose | Gaming |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 18 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 18000 DPI |
| Programmable mouse buttons | |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Scrolling directions | Vertical |
| Response time | 1 ms |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Customizable movement resolution | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Material | ABS synthetics |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Illumination | |
| Illumination colour | Multi |
| Ergonomic design | |
| Buttons durability (million clicks) | 80 |
| Works on any surface |
| Power source | Batteries |
| Charging port type | USB Type-C |
| Rechargeable |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 62.8 mm (2.45 ") |
| Depth | 128.8 mm (5.02 ") |
| Height | 42.1 mm (1.64 ") |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight | 89 g (0.2 lbs) |
| Polling rate | 1000 Hz |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.