Back to Top
| Suitable for | Monitor |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Scratch-resistant | |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Screen format | Widescreen |
| Easy to remove | |
| Easy to apply | |
| Easy to clean | |
| Durable screen protection | |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Glare reduction (max) | 35 % |
| Touchscreen compatible | |
| Surface finish | Glossy |
| Maximum screen size compatibility | 27 " |
| Screen size HxW | 33.7 x 59.8 mm |
| Package width | 508 mm |
| Package depth | 6 mm |
| Package height | 682 mm |
| Package weight | 741.6 g |
| Package type | Box |
| Pallet width | 1060 mm |
| Pallet length | 1210 mm |
| Pallet height | 1180 mm |
| Pallet weight | 225000 g |
| Quantity per pallet | 230 pc(s) |
| Shipping carton width | 546 mm |
| Shipping carton length | 698 mm |
| Shipping carton height | 46 mm |
| Shipping carton weight | 4552.7 g |
| Quantity per shipping carton | 5 pc(s) |
| Shipping carton GTIN (EAN/UPC) | 50051128008046 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.