Back to Top
| Suitable for | Monitor |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Product colour | Black |
| Display filter features | Anti-glare |
| Display types supported | LCD |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Widescreen | |
| Scratch-resistant | |
| Screen format | Widescreen |
| Durable screen protection | |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Touchscreen compatible | |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Maximum screen size compatibility | 30 " |
| Screen size HxW | 40.1 x 64.1 mm |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display diagonal (metric) | 75.5 cm |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Width (imperial) | 25.22 " |
| Height (imperial) | 15.77 " |
| Anti-reflective |
| Package width | 508 mm |
| Package depth | 6 mm |
| Package height | 685 mm |
| Package weight | 781.3 g |
| Package type | Box |
| Pallet width | 1060 mm |
| Pallet length | 1210 mm |
| Pallet height | 1180 mm |
| Pallet weight | 260000 g |
| Quantity per pallet | 260 pc(s) |
| Shipping carton width | 546 mm |
| Shipping carton length | 698 mm |
| Shipping carton height | 46 mm |
| Shipping carton weight | 4751.3 g |
| Quantity per shipping carton | 5 pc(s) |
| Shipping carton GTIN (EAN/UPC) | 50051128787323 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.