Back to Top
| Colour name | White |
| Product colour | White |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Magnesium |
| Display diagonal | 14 " |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | |
| Panel type | IPS |
| HD type | WUXGA |
| Processor model | i3-1115G4 |
| Processor family | Intel Core i3 |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor cores | 2 |
| Processor cache | 6 MB |
| Configurable TDP-down frequency | 1.7 MHz |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Processor manufacturer | Intel |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 3733 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 256 GB |
| Solid-state drive interface | NVMe |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone |
| Front camera | |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | N |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Bluetooth | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Charging port type | USB Type-C |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | |
| Numeric keypad |
| Operating system installed | N |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Idle States | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Embedded options available | |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity (Watt hours) | 72 Wh |
| AC adapter power | 65 W |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | |
| Trusted Platform Module (TPM) | |
| Password protection | |
| Password protection type | SSD |
| Width | 313.4 mm (12.22 ") |
| Depth | 215.2 mm (8.39 ") |
| Height | 16.8 mm (0.66 ") |
| Weight | 999 g (2.2 lbs) |
| 2021 | |
| 3 | |
| 28 | |
| 2 | |
| Intel Core i3-11xxx | |
| N |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
