2nd Gen AMD EPYC is a new breed of server processors which sets a higher standard for data centers.
Performance you can count on to propel your modern data center workloads.
’Hardened at the Core’ protection helps defend against side-channel attacks, and EPYC's secure encrypted virtualization features help keep your data safe.
The processor’s agility helps you manage new deployments and changing workloads with the system resources you need, simply and cost-effectively.
AMD is the server processor company you can count on for innovation and leadership today and into the future.
Virtually everything runs better on AMD EPYC 7002-series powered servers.
Whether you run enterprise applications, virtualized and cloud computing environments, software-defined infrastructure, high-performance computing, or data analytic applications, EPYC processor-based systems are #1 on industry benchmarks, including those measuring integer, floating-point, virtualization, database, and HPC performance.
AMD's EPYC 7742 processor has set new world records that establish AMD as THE performance leader.
The AMD Infinity Architecture is a hybrid multi-die architecture that is reaching new heights with AMD EPYC 7002 Series processors.
AMD's Infinity Architecture now decouples two streams: eight dies for the processor cores and one I/O die that supports security and communication outside the processor.
With the agility to deliver the leading-edge process technology for CPU cores while letting I/O circuitry develop at its own rate, new capabilities can be brought to market faster with EPYC because its die design is not monolithic.
This has allowed EPYC to race to leadership in the market and continue to innovate in the future.
AMD is the first company to market an x86 processor based on 7nm technology.
With double the core density and optimizations that improve instructions per cycle, the result is 4x the floating-point performance of the 1st Gen AMD EPYC. 7nm process technology also brings energy efficiency.
The 2nd generation AMD EPYC can provide the same performance at half the power consumption.
AMD EPYC has been engineered for data centers that rely on CPU performance.
From oil and gas exploration, to in-memory databases, to big data analytics, to production rendering, to standard data center applications, highly parallel workloads have more cores to work with.
AMD EPYC 7002 generation processors scale from 8 to 64 cores (16 to 128 threads per socket). No other x86 vendor today enables such a core density in the market.
AMD EPYC is "Hardened at the Core" with advanced security features. It is the first server CPU with an integrated and dedicated security processor, providing the foundation for Secure Boot, Secure Memory Encryption (SME), and Secure Encrypted Virtualization (SEV). So you can worry less about data risk and focus more on running your business.
The AMD EPYC processor secure root of trust is designed to validate the initial BIOS software boot without corruption. In virtualized environments, you can cryptographically check that your entire software stack is booted without corruption on a cloud server or services you choose.
With encrypted memory, attacks on the integrity of main memory (such as cold-boot attacks) are inhibited because any data obtained is encrypted. High-performance encryption engines integrated into the memory channels help speed performance. All of this is accomplished without modifications to your application software.
2nd Gen EPYC helps safeguard privacy and integrity by encrypting each virtual machine with one of up to 509 unique encryption keys known only to the processor. This aids in protecting the confidentiality of your data even if a malicious virtual machine finds a way into your virtual machine’s memory, or a compromised hypervisor reaches into a guest virtual machine.
AMD takes pride in having transparent relationships with its partners and customers. This means having an “all-in” feature set that isn’t contrived to extract higher prices from customers. With AMD EPYC, you have the agility to choose the processor your application requires without worrying about whether an important feature or capability is included. Whatever the number of cores you choose, you’ll have the I/O, memory, and memory bandwidth to accomplish what you need.
AMD EPYC is the first and only current x86-architecture server processor supporting PCIe 4.06. PCIe 4.0 delivers twice the I/O performance of PCIe 3.0. You can use 128 lanes of I/O to double the network bandwidth that ties together HPC clusters and satisfies voracious needs for east-west bandwidth. For other application needs and in virtualized environments, you can connect at higher speeds to GPU accelerators, NVMe drives, and you can even use integrated disk controllers to access spinning disks without the typical bottleneck of a PCIe RAID controller.
You can have confidence in AMD EPYC 7002 generation processors because virtually all software will just work. We work with the open source community and major software vendors to help ensure your applications and enabling software will work exceptionally well with EPYC. The broad ecosystem of open tools and libraries is one reason why top cloud providers such as AWS, Microsoft Azure, and Oracle Cloud are providing services to customers based on AMD EPYC processors.
Traditional CPUs typically scale up to a 2-socket server to overcome an imbalance of resources. With AMD EPYC, 1-socket servers satisfy most of your workload needs, helping you increase density and reduce capital, power, and cooling expenses. With a 1-socket EPYC server, you can cut licensing costs by up to 50% with ‘per-socket software’ such as VMware vSphere or vSAN.
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Component for | Server/Workstation |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor model | 7262 |
| Processor threads | 16 |
| Processor operating modes | 32-bit |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Box | |
| Cooler included | |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory channels | Octa |
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Thermal Design Power (TDP) | 155 W |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| PCI Express slots version | 4.0 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
