Back to Top
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor base frequency | 3.7 GHz |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 12 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor series | AMD EPYC 4004 Series |
| Processor model | 4464P |
| Processor threads | 24 |
| Processor operating modes | 32-bit,64-bit |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Box | |
| Cooler included | |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Package type | Retail box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
