Intel Core I9-12900K Desktop Processor 16 (8P+8E) Cores up to 5.2 GHz Unlocked LGA1700 600 Series Chipset 125W
A new performance hybrid architecture, combining Performance-cores with Efficient-cores to improve gaming, productivity, and creativity.
With new Intel Core i9 12900K processors, workloads are intelligently optimized and the way is paved for further advances in processor design.
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) continues from the existing support for IA-32 (VT-x) and Itanium® processor (VT-i) virtualization adding new support for I/O-device virtualization. Intel VT-d can help end users improve security and reliability of the systems and also improve performance of I/O devices in virtualized environments.
Intel® Virtualization Technology (VT-x) allows one hardware platform to function as multiple “virtual” platforms. It offers improved manageability by limiting downtime and maintaining productivity by isolating computing activities into separate partitions.
Intel® 64 architecture delivers 64-bit computing on server, workstation, desktop and mobile platforms when combined with supporting software.¹ Intel 64 architecture improves performance by allowing systems to address more than 4 GB of both virtual and physical memory.
Intel® Clear Video HD Technology, like its predecessor, Intel® Clear Video Technology, is a suite of image decode and processing technologies built into the integrated processor graphics that improve video playback, delivering cleaner, sharper images, more natural, accurate, and vivid colors, and a clear and stable video picture. Intel® Clear Video HD Technology adds video quality enhancements for richer color and more realistic skin tones.
CPU Cache is an area of fast memory located on the processor. Intel® Smart Cache refers to the architecture that allows all cores to dynamically share access to the last level cache.
Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) are a set of instructions that enable fast and secure data encryption and decryption. AES-NI are valuable for a wide range of cryptographic applications, for example: applications that perform bulk encryption/decryption, authentication, random number generation, and authenticated encryption.
Idle States (C-states) are used to save power when the processor is idle. C0 is the operational state, meaning that the CPU is doing useful work. C1 is the first idle state, C2 the second, and so on, where more power saving actions are taken for numerically higher C-states.
Intel® Turbo Boost Technology dynamically increases the processor's frequency as needed by taking advantage of thermal and power headroom to give you a burst of speed when you need it, and increased energy efficiency when you don’t.
Max Turbo Frequency is the maximum single-core frequency at which the processor is capable of operating using Intel® Turbo Boost Technology and, if present, Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 and Intel® Thermal Velocity Boost. Frequency is typically measured in gigahertz (GHz), or billion cycles per second.
Execute Disable Bit is a hardware-based security feature that can reduce exposure to viruses and malicious-code attacks and prevent harmful software from executing and propagating on the server or network.
Intel® Hyper-Threading Technology (Intel® HT Technology) delivers two processing threads per physical core. Highly threaded applications can get more work done in parallel, completing tasks sooner.
An instruction set refers to the basic set of commands and instructions that a microprocessor understands and can carry out. The value shown represents which Intel’s instruction set this processor is compatible with.
Intel® Quick Sync Video delivers fast conversion of video for portable media players, online sharing, and video editing and authoring.
Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT), also known as Second Level Address Translation (SLAT), provides acceleration for memory intensive virtualized applications. Extended Page Tables in Intel® Virtualization Technology platforms reduces the memory and power overhead costs and increases battery life through hardware optimization of page table management.
Intel® Optane™ memory is a revolutionary new class of non-volatile memory that sits in between system memory and storage to accelerate system performance and responsiveness.
When combined with the Intel® Rapid Storage Technology Driver, it seamlessly manages multiple tiers of storage while presenting one virtual drive to the OS, ensuring that data frequently used resides on the fastest tier of storage. Intel® Optane™ memory requires specific hardware and software configuration.
Enhanced Intel SpeedStep® Technology is an advanced means of enabling high performance while meeting the power-conservation needs of mobile systems. Conventional Intel SpeedStep® Technology switches both voltage and frequency in tandem between high and low levels in response to processor load. Enhanced Intel SpeedStep® Technology builds upon that architecture using design strategies such as Separation between Voltage and Frequency Changes, and Clock Partitioning and Recovery.
Intel® Secure Key consists of a digital random number generator that creates truly random numbers to strengthen encryption algorithms.
Intel® Speed Shift Technology uses hardware-controlled P-states to deliver dramatically quicker responsiveness with single-threaded, transient (short duration) workloads, such as web browsing, by allowing the processor to more quickly select its best operating frequency and voltage for optimal performance and power efficiency.
A new set of embedded processor technologies designed to accelerate AI deep learning use cases. It extends Intel AVX-512 with a new Vector Neural Network Instruction (VNNI) that significantly increases deep learning inference performance over previous generations.
Instruction Set Extensions are additional instructions which can increase performance when the same operations are performed on multiple data objects. These can include SSE (Streaming SIMD Extensions) and AVX (Advanced Vector Extensions).
Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency
Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 identifies the best performing core(s) on a processor and provides increased performance on those cores through increasing frequency as needed by taking advantage of power and thermal headroom. Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 frequency is the clock frequency of the CPU when running in this mode.
Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0
Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 identifies the best performing core(s) on a processor and provides increased performance on those cores through increasing frequency as needed by taking advantage of power and thermal headroom.
Thermal Monitoring Technologies
Thermal Monitoring Technologies protect the processor package and the system from thermal failure through several thermal management features. An on-die Digital Thermal Sensor (DTS) detects the core's temperature, and the thermal management features reduce package power consumption and thereby temperature when required in order to remain within normal operating limits.
Intel® Volume Management Device (VMD)
Intel® Volume Management Device (VMD) provides a common, robust method of hot plug and LED management for NVMe-based solid state drives.
Intel® Gaussian & Neural Accelerator
Intel® Gaussian & Neural Accelerator (GNA) is an ultra-low power accelerator block designed to run audio and speed-centric AI workloads. Intel® GNA is designed to run audio based neural networks at ultra-low power, while simultaneously relieving the CPU of this workload.
Mode-based Execute Control (MBE)
Mode-based Execute Control can more reliably verify and enforce the integrity of kernel level code.
Intel® Boot Guard
Intel® Device Protection Technology with Boot Guard helps protect the system’s pre-OS environment from viruses and malicious software attacks.
Intel® Control-Flow Enforcement Technology
CET - Intel Control-flow Enforcement Technology (CET) helps protect against the misuse of legitimate code snippets through return-oriented programming (ROP) control-flow hijacking attacks.
| Processor family | Intel Core i9-12xxx |
| Processor cores | 16 |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Component for | PC/Thin Client/Tablet |
| Processor model | i9-12900K |
| Processor threads | 24 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Box | |
| Processor codename | Alder Lake |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 76.8 GB/s |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory bandwidth (max) | 76.8 GB/s |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 770 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1550 MHz |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 4 |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics adapter maximum resolution (HDMI) | 4096 x 2160 pixels |
| On-board graphics adapter maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 5120 x 3200 pixels |
| On-board graphics adapter maximum resolution (DisplayPort) | 7680 x 4320 pixels |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 120 Hz |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (HDMI) | 60 Hz |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (DisplayPort) | 60 Hz |
| On-board graphics adapter ID | 0x4680 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Number of execution units | 32 |
| Execute Disable Bit | |
| Idle States | |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 20 |
| PCI Express slots version | 4.0,5.0 |
| PCI Express configurations | 1x16+1x4,2x8+1x4 |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Thermal solution specification | PCG 2020A |
| Embedded options available | |
| Scalability | 1S |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Market segment | Desktop |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992CN3 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G167599 |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Intel® Speed Shift Technology | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Quick Sync Video Technology | |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) | |
| Intel® Secure Key | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | |
| Intel® Boot Guard | |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Y |
| Intel 64 | |
| Intel® OS Guard | |
| Intel® Optane™ Memory Ready | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) |
| Tjunction | 100 °C |
| Launch date | Q4'21 |
| Status | Launched |
| Processor package size | 45 x 37.5 mm |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Graphics output | eDP 1.4b, DP 1.4a, HDMI 2.1 |
| 241 | |
| Intel | |
| 8 | |
| Y | |
| 5.1 | |
| 8 | |
| 3.2 | |
| 5.2 | |
| 8 | |
| 2.1 | |
| 3.9 | |
| Y | |
| 2.4 | |
| Retail box | |
| 125 | |
| Gaming, Content Creation |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
