Back to Top
| PDU types | Basic |
| Rack capacity | 1U |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | VDE, CE |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| Power plug | C13 coupler |
| AC outlet types | C19 coupler |
| Cable length | 3.65 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Nominal input voltage | 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 15 A |
| Nominal output voltage | 120 - 240 V |
| Maximum input current per phase | 15 A |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
