Back to Top
| PDU types | Basic |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | cUL Listed, CE, EAC, IRAM, PSE, UL Listed, VDE, REACH |
| AC outlets quantity | 13 AC outlet(s) |
| Output connections | IEC 320 C13 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Nominal input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 20 A |
| Maximum total current draw per phase | 20 A |
| Dimensions (WxDxH) | 44 x 93 x 388 mm |
| Weight | 1500 g (3.31 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 210 x 76 x 436 mm |
| Package weight | 2020 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
