Back to Top
| PDU types | Metered |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | cUL, FCC Part 15 Class A, ICES-003, IEC 60950, PSE, UL, VCCI Class A, REACH |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| Power plug | IEC 320 |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Input connection type | NEMA L6-30P |
| Display | LED |
| LED indicators | Alarm |
| Cable length | 3.05 m |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Nominal input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 30 A |
| Nominal output voltage | 208 V |
| Maximum total current draw per phase | 30 A |
| Power protection features | Overload |
| Dimensions (WxDxH) | 56 x 51 x 1829 mm |
| Weight | 8210 g (18.1 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 163 x 117 x 2037 mm |
| Package weight | 10480 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
