Back to Top
| Cable colour | Black |
| Connector gender | Male connector/Female connector |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | C19 coupler |
| Connector 2 | NEMA L6-20P |
| Compatibility | APC AP8000 series Rack PDUs or IT equipment with built-in locking receptacles |
| Input current | 20 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 105 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 105 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Width | 230 mm (8.97 ") |
| Depth | 45 mm (1.76 ") |
| Height | 230 mm (8.97 ") |
| Weight | 720 g (1.59 lbs) |
| Quantity per pallet | 600 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
