Back to Top
| Output power capacity | 6000 VA |
| Output power | 6000 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 275 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Power supply input frequency | 40/70 Hz |
| Surge energy rating | 480 J |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Crest factor | 3:1 |
| Output voltage THD | 2 % |
| AC outlet types | NEMA L6-20R, NEMA L6-30R |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 1.50 h |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 4U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Y |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Energy Star certified | |
| RoHS compliance | |
| Certification | CSA, FCC, NOM, UL |
| Width | 432 mm (16.85 ") |
| Depth | 719 mm (28.04 ") |
| Height | 174 mm (6.79 ") |
| Weight | 61230 g (134.99 lbs) |
| Package width | 610 mm |
| Package depth | 960 mm |
| Package height | 370 mm |
| Package weight | 68040 g |
| Quantity per pallet | 6 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
