Back to Top
| Capacity | 64 GB |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS, FIPS 140-2 |
| Hardware encryption | |
| Keypad integrated | |
| Keypad number of keys | 12 |
| Password protection | |
| PIN-secured access |
| Form factor | Cap |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Key ring | |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Width | 18.4 mm (0.72 ") |
| Depth | 81 mm (3.16 ") |
| Height | 9.5 mm (0.37 ") |
| Weight | 22 g (0.05 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.