Back to Top
| Capacity | 16 GB |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Read speed | 195 MB/s |
| Write speed | 162 MB/s |
| Hardware encryption | |
| Keypad integrated | |
| Fingerprint reader | |
| Password protection | |
| PIN-secured access |
| Form factor | Cap |
| Product colour | Black |
| Rechargeable battery |
| Width | 95.5 mm (3.72 ") |
| Depth | 24.5 mm (0.96 ") |
| Height | 12.6 mm (0.49 ") |
| Weight | 46 g (0.1 lbs) |
| Compatible operating systems | Windows®, Mac®, Linux, Android and Symbian systems, or any powered USB OS with a storage file system. |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.