Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | N |
| SFP module slots quantity | 4 |
| SFP+ module slots quantity | 24 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Spanning tree protocol | |
| Port mirroring | |
| 10G support | |
| Link aggregation | |
| Flow control support |
| Switching capacity | 880 Gbit/s |
| Throughput | 660 Mpps |
| MAC address table | 32768 entries |
| Latency (1 Gbps) | 4.24 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.5 µs |
| Jumbo frames support |
| VLAN support |
| Multicast support |
| Fiber optic connector | SFP, SFP+, SFP28, SFP56 |
| Transmission distance (max) | 10 km |
| DHCP features | DHCP client, DHCP server |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| Access Control List (ACL) | |
| SSH/SSL support | |
| Security algorithms | SSH |
| IGMP snooping |
| Routing protocols | BGP, BGP4, OSPF, OSPFv2, OSPFv3, RIP-2 |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 1U |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Physical stacking (units) | 10 |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Processor model | ARM Cortex-A72 |
| Flash memory | 32768 MB |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 8192 MB |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Power source | AC |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90 % |
| Width | 442 mm (17.24 ") |
| Depth | 385 mm (15.02 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000,25000,50000 Mbit/s |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
