Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | N |
| SFP+ module slots quantity | 48 |
| USB Type-A ports quantity | 1 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| QSFP28 ports quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3bj, IEEE 802.3by, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3cc, IEEE 802.3cd, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Port mirroring | |
| Spanning tree protocol | |
| 10G support | |
| Link aggregation | |
| Flow control support | |
| MLD entries | 4096 |
| Virtual LAN features | Port-based VLAN |
| Switching capacity | 1760 Gbit/s |
| MAC address table | 147456 entries |
| Jumbo frames support |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 1024 |
| Multicast support | |
| IPv4 multicast entries | 4096 |
| IPv6 multicast entries | 4096 |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP server |
| IGMP snooping | |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| Access Control List (ACL) | |
| SSH/SSL support |
| Management protocols | SNMPv2c, SNMPv3 |
| Routing protocols | BGP, BGP4, OSPF, RIP-2, RIPng, VRRP |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 1U |
| Redundant fans support | |
| Airflow direction | Front-to-back airflow |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Processor model | ARM Cortex-A72 |
| Internal memory | 16384 MB |
| Flash memory | 32768 MB |
| Packet buffer memory | 32 MB |
| Memory type | RAM / Flash |
| Power source | AC |
| Power consumption (max) | 450 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | |
| Number of power supply units | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 - 4600 m |
| Heat dissipation | 1535 BTU/h |
| Width | 442.5 mm (17.26 ") |
| Depth | 406.4 mm (15.85 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 8390 g (18.5 lbs) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.