Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | N |
| SFP+ module slots quantity | 24 |
| USB Type-A ports quantity | 1 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| QSFP28 ports quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3bj, IEEE 802.3by, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3cc, IEEE 802.3cd, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support | |
| Spanning tree protocol | |
| Port mirroring | |
| Link aggregation | |
| Flow control support |
| Switching capacity | 1280 Gbit/s |
| MAC address table | 147456 entries |
| Jumbo frames support |
| VLAN support |
| Multicast support |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP server |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| IGMP snooping | |
| Access Control List (ACL) | |
| SSH/SSL support |
| Management protocols | SNMPv2c, SNMPv3 |
| Routing protocols | BGP, BGP4, OSPF, RIPng |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 1U |
| Airflow direction | Front-to-back airflow |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Processor model | ARM Cortex-A72 |
| Packet buffer memory | 32 MB |
| Internal memory | 16384 MB |
| Flash memory | 32768 MB |
| Memory type | RAM / Flash |
| Power source | AC |
| Power consumption (max) | 375 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | |
| Number of power supply units | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 - 4600 m |
| Heat dissipation | 1275 BTU/h |
| Width | 442.5 mm (17.26 ") |
| Depth | 406.4 mm (15.85 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 8160 g (17.99 lbs) |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000,40000,100000 Mbit/s |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.