Back to Top
| Switch type | Managed |
| System event log | |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Web-based management |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP+ modules quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| 10G support |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Throughput | 112 Mpps |
| MAC address table | 32786 entries |
| Latency (1 Gbps) | 3.8 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.6 µs |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Noise level | 55.1 dB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Power consumption (typical) | 49.9 W |
| Power consumption (max) | 980 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 9.2/ 4.9 A |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 740 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Heat dissipation | 420.9 BTU/h |
| Width | 442.5 mm (17.26 ") |
| Depth | 32 mm (1.25 ") |
| Height | 43.9 mm (1.71 ") |
| Weight | 4790 g (10.56 lbs) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
