Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Port mirroring | |
| Link aggregation | |
| Flow control support | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| 10G support |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Throughput | 130.9 Mpps |
| MAC address table | 32768 entries |
| Latency (1 Gbps) | 2.28 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.46 µs |
| Jumbo frames support |
| VLAN support |
| Multicast support |
| Transmission distance (max) | 10 km |
| Access Control List (ACL) | |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| IGMP snooping | |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| Routing protocols | OSPF, OSPFv2, OSPFv3, RIP-2, RIPng |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 1U |
| Physical stacking (units) | 8 |
| Processor model | ARM Cortex-A72 |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Internal memory | 8192 MB |
| Flash memory | 16384 MB |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 68 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Width | 442 mm (17.24 ") |
| Depth | 327 mm (12.75 ") |
| Height | 43.9 mm (1.71 ") |
| Weight | 5100 g (11.24 lbs) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
