Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1v, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3x |
| Flow control support | |
| Rate limiting | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Port mirroring | |
| Spanning tree protocol | |
| Link aggregation | |
| 10G support |
| Switching capacity | 448 Gbit/s |
| Throughput | 334 Mpps |
| MAC address table | 29490 entries |
| Latency (1 Gbps) | 2.28 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.46 µs |
| Jumbo frames support |
| VLAN support |
| Multicast support |
| DHCP features | DHCP server |
| IGMP snooping | |
| Access Control List (ACL) | |
| SSH/SSL support | |
| Authentication type | RADIUS |
| Routing protocols | BGP, BGP4, IP, OSPF |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Physical stacking (units) | 10 |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Internal memory | 8192 MB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Power consumption (max) | 67 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 740 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Width | 442 mm (17.24 ") |
| Depth | 327 mm (12.75 ") |
| Height | 43.9 mm (1.71 ") |
| Weight | 4950 g (10.91 lbs) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.