48x 100M/1G BASE-T RJ-45, 4x 1/10/25-Gbps SFP-28, 2x 40/100-Gbps QSFP-28, 24 GB, 128 GB SSD, 44x439x499 mm
In the data center, the Cisco Application Centric Infrastructure (Cisco ACI) solution is a unified architecture with centralized automation and application profiles that are based on policies.
Cisco ACI is built on a network fabric that combines tried-and-true protocols with new ideas to make an architecture of low-latency, high-bandwidth links that is highly flexible, scalable, and reliable.
This fabric makes a network that can work in the most demanding and flexible data center environments.
The Cisco ACI fabric consists of three major components:
The latest Cisco Nexus 9300-EX and 9300-FX platforms can collect comprehensive Cisco Tetration Analytics™ telemetry information at line rate across all ports without adding any latency to the packets or negatively affecting switch performance.
By default, this telemetry data is sent out every 100 milliseconds (ms) straight from the application-specific integrated circuit (ASIC) in the switch.
This information consists of three types of data:
The Cisco Tetration Analytics platform consumes this telemetry data, and by using unsupervised machine learning and behavior analysis, it can provide outstanding pervasive visibility across everything in your data center in real time.
By using algorithmic methods, the Cisco Tetration Analytics platform gives deep insights into how applications and interactions work.
These Layer 2 and Layer 3 nonblocking switches support 1, 10, 25, 40, 50, and 100 Gigabit Ethernet;
Fibre Channel over Ethernet (FCoE) and 8-, 16-, and 32-Gbps Fibre Channel (native Fibre Channel support is available on 9300-FX Small Form-Factor Pluggable (SFP) models only), with up to 3.6 terabits per second (Tbps) of internal bandwidth.
The 9300-FX switches also support the IEEE 802.1ae MAC Security (MACsec) standard on all downlink and uplink ports. This lets traffic be encrypted at the physical layer and provides secure connections between servers, border leaves, and leafs to spines.
| Switch layer | L2/L3 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Port mirroring | |
| Spanning tree protocol | |
| 10G support |
| Switching capacity | 696 Gbit/s |
| Throughput | 250 Mpps |
| Fiber optic connector | QSFP28, SFP28 |
| DHCP features | DHCP snooping |
| IGMP snooping | |
| Static port security |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| DIN rail mounting | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Safety | UL 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1, EN 60950-1, IEC 60950-1, AS/NZS 60950-1, GB4943 |
| Electromagnetic compatibility | 47CFR 15 (CFR 47) A, AS/NZS CISPR22 A, CISPR22 A, EN55022 A, ICES003 A, VCCI A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, KN22 A, CNS13438 A |
| Certification | RoHS |
| Packet buffer memory | 40 MB |
| Noise level | 81.6 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 257860 h |
| Power consumption (typical) | 178 W |
| Power consumption (max) | 287 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Width | 439 mm (17.12 ") |
| Depth | 499 mm (19.46 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
