Back to Top
| Mouse tracking speed | 750 ips |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth + USB Type-A |
| Purpose | Gaming |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 4 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 42000 DPI |
| Acceleration (max) | 50 G |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Customizable movement resolution | |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | White |
| Illumination | |
| Illumination colour | Multi |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomic design | |
| Cable length | 2 m |
| Buttons durability (million clicks) | 100 |
| Power source | Batteries/Cable |
| Charging port type | USB Type-C |
| Rechargeable | |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (max) | 134 h |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Warranty card |
| Width | 67 mm (2.61 ") |
| Depth | 121 mm (4.72 ") |
| Height | 42 mm (1.64 ") |
| Receiver included | |
| User guide | |
| Quantity | 1 |
| Polling rate | 4000,8000 Hz |
| Weight | 54 g (0.12 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
