Back to Top
| Device interface | RF Wireless+Bluetooth+USB Type-A |
| Purpose | Gaming |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 9 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 16000 DPI |
| Response time | 1 ms |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Customizable movement resolution | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Illumination | |
| Illumination colour | Red/Green/Blue |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Ergonomic design | |
| Cable length | 1.8 m |
| Power source | Batteries/Cable |
| Rechargeable |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Windows operating systems supported | Y |
| Width | 127.6 mm (4.98 ") |
| Depth | 68.2 mm (2.66 ") |
| Height | 42.1 mm (1.64 ") |
| Receiver included | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 242 g |
| Weight | 107 g (0.24 lbs) |
| USB Type-C | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.