Back to Top
| Mouse tracking speed | 400 ips |
| Device interface | RF Wireless+Bluetooth |
| Purpose | Gaming |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 18000 DPI |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Customizable movement resolution | |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Response time | 1 ms |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | White |
| Illumination | |
| Illumination colour | Multi |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Surface coloration | Monotone |
| Ergonomic design | |
| Adjustable polling rate |
| Power source | Batteries |
| Rechargeable |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina |
| Width | 57.91 mm (2.26 ") |
| Depth | 120.55 mm (4.7 ") |
| Height | 21.53 mm (0.84 ") |
| Receiver included | |
| Quantity | 1 |
| Weight | 68 g (0.15 lbs) |
| Polling rate | 1000 Hz |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.