This is one of the first routers in the world to be optimized for NVIDIA GeForce NOW.
Three levels of game acceleration are supported, as well as a wi-fi mesh network and network security.
Three simple steps are required to open NAT on GT-AC2900. The complicated and frustrating process is over.
This ASUS AiMesh-compatible router can be connected to other ASUS mesh routers to form a mesh network that lets you game anywhere you are without Wi-Fi drops.
Asus' GT-AC2900 computer offers advanced parental controls to help you manage children's online activities.
Block specific categories of mobile apps and websites at specific times and restrict internet access during those times.
Individual rules can be applied to all devices owned by each family member due to the flexible controls.
| Ethernet WAN | |
| DSL WAN | |
| SIM card slot | |
| 3G/4G USB modem compatibility | |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 2900 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| USB port | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| 3G | |
| 4G |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Network address translation (NAT) | |
| VPN Passthrough | |
| Dynamic DNS (DDNS) | |
| Port forwarding | |
| Static route | |
| Guest access |
| DHCP server |
| Antennas quantity | 3 |
| Antenna type | External |
| Detachable antenna(s) |
| Universal Plug and Play (UPnP) | |
| Reset button | |
| Quality of Service (QoS) support | |
| WPS push button |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,802.1x RADIUS, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK, WPS |
| Firewall | |
| Filtering | |
| DoS attack prevention | |
| VPN support | IPSec Pass-Through PPTP Pass-Through L2TP Pass-Through PPTP server OpenVPN server PPTP client L2TP client OpenVPN client |
| URL filtering | |
| IP address filtering | |
| Firewall security | SPI intrusion detection, DoS protection |
| Product colour | Black |
| LED indicators | WAN, WLAN |
| Product type | Portable router |
| Wall mountable | |
| On/off switch | |
| Housing material | Plastic |
| Built-in processor | |
| Processor frequency | 1.8 MHz |
| Processor cores | 2 |
| Memory card slot(s) |
| Output current | 1.75 A |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Output voltage | 19 V |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Width | 221 mm (8.62 ") |
| Depth | 111 mm (4.33 ") |
| Height | 169 mm (6.59 ") |
| AC adapter included |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Flash memory | 256 MB |
| Internal memory | 512 MB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
