Back to Top
| Ethernet WAN | |
| DSL WAN | |
| SIM card slot | |
| 3G/4G USB modem compatibility | |
| WAN connection type | SFP |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (max) | 3000 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (first band) | 574 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 2402 Mbit/s |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| USB port | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DC-in jack | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Port triggering | |
| Guest access | |
| Network address translation (NAT) | |
| Routing protocols | OSPF, RIP |
| Port forwarding | |
| Dynamic DNS (DDNS) |
| DHCP server | |
| DMZ support |
| Antenna design | External |
| Antenna gain level (max) | 4.5 dBi |
| Antennas quantity | 3 |
| Web-based management | |
| Reset button | |
| Universal Plug and Play (UPnP) | |
| MU-MIMO technology | |
| MIMO |
| Security algorithms | WPA, WPA2, WPA3-Enterprise |
| Access Control List (ACL) | |
| Schedule access | |
| Filtering | |
| System event log | |
| VPN tunnels quantity | 50 |
| URL filtering |
| Product colour | Black |
| Product type | Desktop/pole router |
| LED indicators | System, USB, WAN, WLAN |
| Wall mountable |
| Power source type | DC |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2 A |
| Width | 226 mm (8.81 ") |
| Depth | 131 mm (5.11 ") |
| Height | 35 mm (1.37 ") |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| AC adapter included | |
| Manual |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 128 MB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.