Back to Top
| Internal | |
| Product colour | Black |
| Disc loading type | Tray disc loader |
| Mounting | Vertical/Horizontal |
| Optical disc diameter | 120 mm |
| Drive device, buffer size | 1 MB |
| CD write speed | 24 x |
| CD-R write speed | 24 x |
| CD-RW write speed | 16 x |
| CD rewrite speed | 16 x |
| DVD-R write speed | 8 x |
| DVD-RAM write speed | 5 x |
| DVD-R Double Layer write speed | 6 x |
| DVD-RW write speed | 8 x |
| DVD+R write speed | 8 x |
| DVD+R Double Layer write speed | 6 x |
| DVD+RW write speed | 8 x |
| CD read speed | 24 x |
| CD-R read speed | 24 x |
| CD-RW read speed | 24 x |
| CD-ROM read speed | 24 x |
| DVD-RAM read speed | 5 x |
| DVD-ROM read speed | 8 x |
| DVD-RW read speed | 8 x |
| DVD-R Double Layer read speed | 8 x |
| DVD-R read speed | 8 x |
| DVD+R read speed | 8 x |
| DVD+RW read speed | 8 x |
| DVD+R Double Layer read speed | 8 x |
| DVD drive average random access time | 160 ms |
| CD-ROM drive average random access time | 140 ms |
| Multi session | |
| Random write | |
| Packet writing | |
| Sequential writing | |
| Track-at-once (TAO) | |
| Disc-at-once (DAO) | |
| Session-at-once (SAO) |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Weight | 313 g (0.69 lbs) |
| Power requirements | USB +5V ± 5% |
| Media types supported | DVD+R, DVD-R, DVD+RW, DVD-RW, DVD-ROM, DVD+R(DL), DVD-R(DL), DVD-ROM(DL), DVD-RAM, CD-R, CD-RW, CD-ROM, DVD, VCD |
| Dimensions (WxDxH) | 142 x 157 x 21 mm |
| Minimum RAM | 512 MB |
| Minimum processor | Intel Pentium 4 / AMD Athlon 2100+ |
| Minimum hard disk space | 10 GB |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Compatible operating systems | Windows 7, Windows Vista, Windows XP |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
